Tłuszcze-wpływ na zdrowie cz.2

Dr Atkins w swojej książce przytacza przykłady manipulacji organizacji medycznych mających na celu  deprecjonowanie tych prac naukowych, które potwierdziły słuszna założenia i skuteczność jego diety. Na te same trudności napotykał u swojej działalności dr Kwaśniewski. Przemysł nie tylko nie jest zainteresowany w finansowaniu badań kwestionujących  obowiązujące kanony, ale zrobiłby wszystko, aby do tego nie dopuścić. Trzeba zdać sobie sprawę, że przeciwko szerszemu w prowadzeniu dieta Atkinsa/Kwaśniewskiego oponował by przemysł spożywczy, z piekarniczym i cukierniczym na czele, przemysł przetwórczy ( większe zyski osiąga się z przetwarzania produktów naturalnych na niskotłuszczowe), część przemysłu rolniczego (zmniejszanie produktów mącznych, ale zwiększenie hodowli bydła) przemysł farmaceutyczny (mniejsze zapotrzebowanie na leki), itd.

Wreszcie na niechętni innowacjom dietetycznym są sami ludzie.  Co tu dużo mówić.  Dieta niskowęglowodanowa obejmuje dwie trzecie produktów, które znajdują się zwykle na talerzu. Są to często pokarmy używane na przysmaki – miód, dżemy, słodkie owoce,  słodzone napoje czy  smakowite desery. Dieta niskowęglowodanowa wymaga  reżimu żywieniowego na który wielu ludzi nie może się zdobyć. Siła tradycji jest ogromna. Odstawienie chleba i bułek dla wielu ludzi wydaje się niemożliwe.Dieta niskowęglowodanowa, jakkolwiek byłaby urozmaicona,   mimo że są setki przepisów, jest mimo wszystko dosyć jednostronna. Węglowodany wprowadzają o wiele więcej kolorytu smakowego niż tłuszcze i białka. Cena za poświęcenie kulinarne jest utrata nadwagi, zdrowe ciało niska zachorowalność, większa odporność, lepsze samopoczucie, nieużywanych leków i kwestionowana przez autorytetów lepsze gospodarka tłuszczowa organizmu. Czy przeciętny człowiek może zdobyć się na  odstawienie przysmaków, do których przyzwyczaił się od dziecka?

pomimo wszystko wielu ludzi decyduje się zmienić swój sposób żywienia czując intuicyjnie,  że ich dotychczasowa dieta jest błędna i szuka wzorca. Dr Kwaśniewski ten wzorzec przedstawił. Dotychczas jednak Kwaśniewski płynie pod prąd, walczące z niedowierzaniem, ignorancją i z wolą; walczącym z potężnym establishmentem;  przekonany o słuszności drogi,  którą wskazał  osamotnionym. Jeśli wszystko co doktor Kwaśniewski twierdzi w swoich publikacjach jest prawdą, społeczeństwo jest mu coś winne. Dieta niskowęglowodanowa wymaga potwierdzenia swojej  wartości w badaniach naukowych. Badania wiarygodny statystycznie, w przeprowadzonych na dużą skalę w wielu ośrodkach naukowych równocześnie. Badaniach przeprowadzonych prospektywnie, w przeciągu wielu lat na tysiącach wyselekcjonowanych osobnikach stosując dietę niskowęglowodanową, z rejestrowaniem ich parametrów zdrowotnych z parametrami osób stosujących dietę niskotłuszczową i tych niestosujących żadnej diety. Jedynie tego typu badania potrafię obiektywnie i “in vivo”  określić rzeczywistą przydatność diety niskowęglowodanowej.

Badania takie powinien sponsorować i przeprowadzać rząd polski w Polsce. Dlaczego w Polsce? Gdyż Polacy są tradycyjnie narodem mięsożernym, kilkaset tysięcy ludzi już na własną rękę stosuje dietę  niskowęglowodanową, Sam doktor Kwaśniewski opracował teoretyczne podstawy tej diety i mógłby być widocznym konsultantem takich badań, a w razie udowodnienia pozytywnej przydatności badanej diety, Polska wzniosłaby olbrzymi wkład w kształtowanie zdrowotności własnego i światowego społeczeństwa.

Warszawa, Trener Personalny, Trener Osobisty,
Dietetyk Kliniczny Mariusz Surma

You must be logged in to post a comment.