Dieta optymalna/dieta ketogeniczna

Czy Żywienie optymalne jest dietą niskowęglowodanową?

Jako dietetyk odpowiadam.

Pozornie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od diety dr Atkinsa (dieta ketogeniczna) i innych autorów diet niskowęglowodanowych. Więc, po co to piszę – bo jak zwykle „diabeł” tkwi w szczegółach. Przy porównaniu w/w diet przypomina mi się doskonała książka szpiegowska poczytnego autora, w której opisał on, w jaki sposób wywiad brytyjski (a w zasadzie jeden człowiek) wykrył szpiega niemieckiego? Analizując raport Niemca, Anglik zwrócił uwagę, że przy podaniu temperatury w raporcie po cyfrach występuje „C”, a czy Anglik nie powinien podać „F”? No dobrze, ale co to ma do rzeczy przy rozpatrywaniu tytułowego pytania? A no ma, bo czym różni się proporcja diet niskowęglowodanowych B:T:W 1:3:0,5 kcal, od diety optymalnej  dr Jana Kwaśniewskiego B:T:W 1:3,5:0,5 gram? Czy muszę pisać dalej? – tak, bo w dalszym ciągu nie jestem pewien, czy dla wszystkich czytelników tego tekstu, ta zasadnicza różnica jest zrozumiała? Wyrażając proporcje diet niskowęglowodanowych, na proporcję diety optymalnej uzyskujemy następujący wynik: stosunek: B:T:W 1:1,5:0,5 grama – diety te przestrzegają podstawową zasadę, którą podał dr Jan Kwaśniewski – nie mieszać paliw – jest to zasada, która pozwala na poprawę zdrowia w większości chorób cywilizacyjnych, mimo znacznego przebiałczenia organizmu, ale nie wszystkich (zainteresowanych odsyłam do ślezenia moich kolejnych wpisów na blogu) – i odwrotnie przeliczając dietę optymalną na diety nskowęglowodanowe m.in dieta ketogeniczna, uzyskujemy następujące proporcje B:T:W 1:7-10:0,5 kcal – czy teraz jest widoczna, dla czytelników zasadnicza różnica?

A więc czy dieta optymalna (dla mnie oczywiście poprawniejszą  „nazwą” jest żywienie optymalne – naturalne dla człowieka) jest dietą niskowęglowodanową – czy może przede wszystkim bogatotłuszczową – niskowęglowodanową?

Na zakończenie zadam prozaiczne pytanie – czy w sklepie prosimy o 840 kilokalorii twarogu białego – czy może 500 gram tego produktu?

Czy teraz udało mi się wyjaśnić Państwu zasadniczą różnicę między żywieniem optymalnym , a dietami niskowęglowodanowymi? Pocieszające jest, że zachodnim badaczom w dalszym ciągu brakuje w diecie kilkudziesięciu gramów tłuszczu, w stosunku do diety optymalnej dr Jana Kwaśniewskiego.

Warszawa, Trener Personalny, Trener Osobisty,
Dietetyk Kliniczny Mariusz Surma

You must be logged in to post a comment.