Don Kichot współczesnej medycyny cz.4

Dieta Ornisha opiera się na Żelaznej zasadzie „tłuszcz nasz wróg”i przyjmuje, że jedzenie tłuszczy powoduje otyłość i miażdżycę. Stwierdzenie to  stanowiące kanon tej diety podważa jednak jej wiarygodność. Jeśli tak jest jak twierdzi dr Ornish Jak można wytłumaczyć fakt, że na diecie optymalnej doktora Kwaśniewskiego czy diecie doktora Atkinsa traci się wagę, cholesterol zaś (w szczególności trójglicerydy) ulegają normalizacji. Gdyby było tak jak twierdzi dr Ornish wszyscy stosujący dietę optymalną oraz dietę ketogeniczną byliby grubi jak balony i umieraliby jak muchy. A mają się zupełnie dobrze.
Pomysłodawców różnych diet cudów w Ameryce nie brakuje. Jest to mimo wszystko dobry biznes. Promotorzy diet mają różne koncepcję, a różnice między nimi są często minimalne. Tym nie mniej, jak sekty religijne pociągają za sobą zastępy wyznawców. Przyczyną tego jest często demagogia, reklama, umiejętność przyciągania uwagi i zdolność perswazji. Wszyscy autorzy cudownych diet odchudzających, jakiekolwiek sprzeczne ze sobą teorie by nie głosili, powołują się na wyniki badań naukowych, Orzesze wyleczonych (odchudzonych) pacjentów i na przewagę swoich teorii nad nimi. Wszyscy są autorami książek-bestsellerów. Są to m.in. Weight Watchers ograniczające ilość kalorii w diecie, dieta Suzanne Sommers bazująca na zachowaniu odstępów czasowych między jedzeniem tłuszczy i węglowodanów, dieta Pritikina podobna do diety Ornisha, dieta Schwarzbein zalecająca węglowodany razem z białkiem, co ma zapobiec odkładanie się tłuszczy w organizmie, wysokowęglowodanowa dieta oparta na indeksie glycemicznym (Glycemic Index) rozróżniająca węglowodany, które łatwo i trudniej zamieniają się na cukier, itd. Na przeciwnym biegunie zbliżonym do diety optymalnej plasują się diety uznające „cukier nasz wróg”. Z najbardziej znanych diet niskowęglowodanowych Wymienić można Sugar Buster promująca pożywienie wysokobiałkowe, The Zone diet znowu o ilościowym charakterze, obniżającą węglowodany, ale równoważącą je z innymi składnikami diety czy wreszcie Carb Addict,s Diet ograniczająca spożycie węglowodanów przez zwiększenie odstępstw w ich spożywaniu. Przy takim oto spektrum sposobów odżywiania dieta optymalna dr Kwaśniewskiego mieści się (obok diety dr Atkinsa) na przeciwnym do diety Ornisha biegunie. Jest to dieta jakościowa, a więc nie uznająca ograniczenia liczby kalorii a jedynie (podobnie jak dieta Ornisha) wykluczająca pewne grupy pokarmów. Jest to dieta, która zdecydowanie deklaruje, „cukier nasz wróg”. Dr Kwaśniewski w swoich publikacjach, jak żeaden z wyżej wymienionych promotorów diet, adresuje zdecydowanie problem otyłości, miażdżycy i korzyści leczenia i swoją metodą szeregu schorzeń, z cukrzycą na czele. Dieta optymalna i ketogeniczna jest szokująca w swojej inności w porównaniu do zasad, które szeroko i z determinacją propaguje świat medyczny i media. Jest to dieta, która produkuje do myślenia i fascynuje. Jest to też dieta nie łatwa w stosowaniu wymagająca poświęceń i motywacji. Jest ona zarazem logiczna i prosta. Jedynie ignoranctwo i uprzedzenia mogą ją uznać za szarlatanerię. Diety optymalneą ketogeniczną można stosować lub nie, ale nie można zaprzeczyć jej wartości.
Sceptyków tego rodzaju odżywiania burzącego ustalone wzory jest wielu. Próbuję się te modele wyszydzić albo zignorować, jak to się nie udaje, przestraszyć. Może porównanie z polityką wydaje się nieadekwatne, ale uważam, że warto by je tutaj w tym kontekście zacytować. Przed wyborami prezydenckimi w 1980 roku koła łowieckie starały się obrzydzić kandydaturę Ronalda Reagana i przyjęły taktykę przestraszenia społeczeństwa. Mówiło się wtedy i pisało, że dojście do władzy „jastrzębia”antykomunistycznego wywoła wojnę światową. Reagan wygrał wybory, a jego polityka rozbroiła Sowiety i komunizm upadł. Wojny nie było. Przeciwnicy doktora Kwaśniewskiego straszą, że stosując jego dietę  dojdzie łatwo do miażdżycy i zawałów serca. Gdyby to było choćby częściową prawdą nieprzyjazne i żądne sensacji Media zarówno w USA jaki w Polsce podniosłyby alarm, a władze zakazałyby obu doktorom Atkinsowi i Kwaśniewskiemu praktykowania swoich metod dietetycznych.

You must be logged in to post a comment.