Czy wagę mamy w genach?

Czym jest waga genetyczna?

Myślę, że każdy z nas spotkał w życiu osobę, która mówiła: „Jestem gruba, bo mam kiepskie geny” lub coś w tym rodzaju. Ile w tym prawdy? Czy rzeczywiście jesteśmy już z góry skazani na otyłość, jeśli ten problem występował w naszej rodzinie?

Nie da się ukryć, że u niektórych ludzi występuje uwarunkowany genetycznie szybki metabolizm. Dzięki temu mogą oni pochłaniać olbrzymie ilości jedzenia, nie tyjąc. Innych tuczy już niemal patrzenie na kawałek ciasta;) Musimy pogodzić się z faktem, że jesteśmy różni i miewamy zupełnie odmienne cechy, a metabolizm jest jedną z tych cech. Nie oznacza to jednak, że trzeba usiąść na kanapie i zajadać się chipsami „bo przecież i tak będę gruba/gruby”. Każdy z nas ma „wbudowany” system, zamontowany w części mózgu zwanej podwzgórzem, który to stara się utrzymać określony poziom masy ciała, czyli wagę genetyczną. W takim razie, o ile nie uszkodziliśmy sobie głowy nasz organizm chętnie zrobi wszystko, by doprowadzić się do stanu dla niego optymalnego. A naszym zadaniem jest mu w tym nie przeszkadzać. Jak przeszkadzamy? Ładując w siebie śmieciowe jedzenie i picie, wiodąc siedząco-wylegujący styl życia. A wystarczy umiarkowana ale REGULARNA aktywność fizyczna, żeby zniwelować wpływ spowolnionego metabolizmu.

Tempo, w jakim ciało spala energię w okresie spoczynku, nosi nazwę podstawowego tempa metabolizmu (BMR, ang. basal metabolic rate) i jest bezpośrednio związana z wagą genetyczną. Spadek BMR wywołuje wzrost wagi genetycznej, przy zachowaniu stałej liczby spożytych kalorii. Wraz z wiekiem BMR znacząco spada. Dlatego osoba dorosła powinna ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i zwiększyć dzienną dawkę ruchu. Tym czasem na ogół robimy odwrotnie: zjadamy co raz więcej, ale mniej ćwiczymy. Wystarczyłoby jednak utrzymać nawyki pozostałe z okresu dojrzewania, by nie narażać się na otyłość.
W Internecie znajdziemy kalkulatory podstawowego tempa metabolizmu. Warto je sobie przetestować, żeby mieć punkt odniesienia.

You must be logged in to post a comment.