Sery dobre na desery

Najlepsze dodatki do sera to świeże owoce, orzechy i świeży, wiejski chleb.

Warto znaleźć taki sposób podawania serów, który wydobędzie z nich to, co najlepsze.

Mają korzystny wpływ na zęby, kości, skórę, a nawet na potencję! Ale wybieranie spośród tysięcy produkowanych na świecie serów to sztuka nie lada. Różnią się od siebie smakiem i zapachem, konsystencją i strukturą, barwą i stopniem wilgotności. Produkowane są z mleka krowiego, owczego, koziego, a nawet bawolego.

Francuski zwyczaj
Francuzi podają półmisek serów przed deserem. Dlaczego? Ser likwiduje smak czerwonego wina podawanego do dania głównego i przygotowuje podniebienie do tego, by bukiet deserowego wina został doceniony.

Lepiej jednak na deser
Niektóre składniki sera zapobiegają powstawaniu kwasów niszczących szkliwo zębów. Testy wykazały, że jedzenie nawet małej ilości po posiłkach zapobiega próchnicy i zmniejsza liczbę ubytków o połowę.

Czy to prawda, że w niektórych gatunkach sera mogą się znajdować bakterie niebezpieczne dla zdrowia? 

Zatrucie serem?
Jakiś czas temu we francuskiej prasie rzeczywiście pojawiły się informacje, że w półtwardych serach o chrupiącej skórce i silnym zapachu (typu fromage) wykryto bakterie (Listeria monocytogenes), wywołujące listeriozę. Jej objawy to gorączka, kłopoty żołądkowe, , w ciężkich (rzadkich) przypadkach śpiączka, a nawet śmierć. Bakterię te są wszechobecne, ale tylko jeden szczep może wywołać chorobę u ludzi. Sery fromage wytwarzane są z mleka niepasteryzowanego. Ryzyko zatrucia pokarmowego po ich zjedzeniu nie jest wcale większe niż w przypadku innej nie gotowanej żywności: mięsa, warzyw czy wędzonej ryby

You must be logged in to post a comment.