Intensywne ćwiczenia podnoszą poziom HDL

Od ilości frakcji cholesterolu we krwi może zależeć nasze zdrowie.

Od dawna wiadomo jest, ze ruch, aktywność fizyczna wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Potwierdzają to badania stanu zdrowia wyczynowych sportowców. Wynika z nich, że są oni od 3 do 5 razy mniej narażeni na choroby serca i układu krążenia niż osoby prowadzące mało aktywny tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że mają o wiele niższy poziom cholesterolu całkowitego, a na dodatek dużo więcej dobrego cholesterolu HDL, nawet 60-80 mg/dl.

Dlaczego stężenie HDL jest takie ważne?
Cholesterol krążący w naszej krwi składa się z dwóch rodzajów cząsteczek – LDL i HDL, jeśli tych pierwszych jest za dużo, zaczynają się odkładać na ściankach naczyń krwionośnych , co prowadzi do ich miażdżycy. Zadaniem drugich jest zbieraniem z tętnic nadmiaru cholesterolu LDL i przenoszenie go z powrotem do wątroby, gdzie jest rozkładany i wydalany z organizmu. Im więcej jest więc HDL, tym mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy i związanej z nią choroby wieńcowej serca.

Co wspólnego ma wysiłek fizyczny z cholesterolem?
Różne badania dowodzą, że ćwiczenia, zwłaszcza aerobowe, mogą pozytywnie zmienić skład krwi, przywrócić równowagę między różnymi rodzajami cholesterolu i innych obecnych w niej tłuszczów. W miarę nasilenia intensywności i czasu ćwiczeń w organizmie zachodzą bowiem bardzo złożone procesy biochemiczne. W rezultacie tracimy masę ciała, czemu zawsze towarzyszy spadek stężenia cholesterolu  całkowitego i wzrost poziomu HDL.

Jak należy ćwiczyć?
Zwiększaj intensywność ćwiczeń stopniowo, przyśpieszając tempo na kilka minut. Rób to najczęściej jak możesz, powracając do normalnej intensywności, gdy się zmęczysz. Trenuj minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut, z czasem wydłużając trening.

You must be logged in to post a comment.