Diety oczyszczające cz.2
Mayra (siedmiodniowa)
Zasady:
Jedz potrawy ubogie w białko (do 30 g białka dziennie), niezakwaszające organizmu. Przed ostatnim posiłkiem pij napar z kozła lekarskiego, które tłumi uczucie głodu w nocy. Nie musisz rezygnować z kawy i herbaty, ale nie dodawaj cukru. Po zakończeniu diety, możesz od razu wrócić do zwykłego sposobu odżywiania. Najważniejsze jest prawidłowe rozdrabnianie warzyw:
- Na tarce o małych oczkach ścieraj: seler, marchew, kalarepę, buraki, pasternak, rzepę, kalafior, rzodkiew.
- W cienkie paski krój: kapustę, seler naciowy, koper włoski, ogórki, cebulę.
- W grube paski krój: endywię, cukinię, szpinak, paprykę, sałatę.
- W plastry krój: pomidory.
- Nie rozdrabniaj: sałaty głowiastej i rzeżuchy.
Korzyści: poprawisz trawienie i przemianę materii, schudniesz, będziesz świetnie spać, Twoja skóra stanie się gładka i napięta.
Ostrzeżenia: tej diety (podobnie jak innych niskokalorycznych) nie powinny stosować osoby przewlekle chore, cierpiące na dnę moczową i kamicę żółciową.
Plan diety
Dzień 1 i 2
Ucz się prawidłowego przygotowania i przeżuwania pokarmu.
Śniadanie (120 kcal):
- bułka pełnoziarnista lub 3 kromki chrupkiego pieczywa
- warzywa, np. pomidory z cebulą, rzodkiewki
- płatki owsiane z tartym jabłkiem i warzywami
- filiżanka herbatki ziołowej
II Śniadanie (90 kcal):
- lekko czerstwą bułkę pokrój na kromki grubości 1 cm. Mały kawałek bułki weź do ust. Powoli przeżuwaj go i nasycaj śliną, aż poczujesz słodkawy smak. Wtedy wypij łyżeczkę soku warzywnego. Odetchnij kilka razy i dopiero sięgnij po następny kawałek. Jedz , aż poczujesz się lekko nasycony (nie musisz jeść całej bułki).
Obiad (500 kcal):
- Duży półmisek warzyw, przede wszystkim sezonowych. Najlepiej, by były to dwa warzywa wytwarzające części jadalne nad ziemią i dwa – pod ziemią (np. marchewka, rzepa, kapusta i papryka).
Podwieczorek (100 kcal):
- bułka pełnoziarnista
- szklanka soku warzywnego.
Kolacja (180 kcal):
- 200 g ziemniaków w łupinach lub mały talerz surówek albo zupa jarzynowa.
Przed snem (100 kcal):
- bułka pełnoziarnista
- szklanka soku z warzyw
- szklanka naparu z kozła
Pozostałe 5 dni
Jesz to samo co przez pierwsze dwa dni plus 15 g białka, pochodzącego z produktów mlecznych. Możesz np. zjeść 30 g chudego sera, 60 g twarogu, wypić szklankę tłustego mleka. Nie zapomnij też o jogurcie naturalnym. Najlepsze jest mleko i nabiał prosto od krowy lub niepasteryzowane. Możesz też pić pasteryzowane, ale licz się z tym, że kuracja będzie mniej skuteczna.