Trująca słodycz.

Sądzisz, że nie słodząc kawy czy herbaty, nie jedząc czekolady i ciasteczek masz problem cukru z głowy? Otóż muszę Cię zmartwić. Statystycznie zjadamy rocznie worek cukru, nawet gdy chcemy tego uniknąć. Producenci żywności skrupulatnie korzystają z możliwości upchnięcia cukru dosłownie WE WSZYSTKO.

zjeść Żeby nie zmagać się z problemami zdrowotnymi na tym tle dzienna dawka cukru ( w tym z warzyw i owoców) nie powinna przekraczać  5 łyżeczek (40–50 g) Punktem odniesienia może być puszka coli, która szczycie się składem złożonym aż z 7 jego łyżeczek…Źródłem cukru nie są niestety wyłącznie słodkie napoje, czy ciasta. Spore ilości tego białego świństwa znajdziemy w płatkach śniadaniowych, reklamowanych, jako pełnowartościowe i zdrowe…, a także w wielu wędlinach i innych przetworach.

W jakich produktach jest ukryty cukier?

Przepisy pozwalają niestety na kamuflowanie użytego do produkcji cukru. Nie trzeba go bowiem wymieniać w składzie bezpośrednio, można po prostu wykazać, że produkt ma węglowodany. To sprawia, że nie mamy pojęcia ,jaka jest jego faktyczna ilość.

Uważajmy zatem na soki owocowe (nektary i napoje to istna bomba cukrowa), fit-płatki , które są takie jedynie z nazwy. Dżemy i konfitury ze sklepowych półek mają zwyczajowo od 0,8-1,6 procenta owoców. Reszta jest…sami rozumiecie czym. Owoce z puszki, albo kandyzowane to już właściwie tylko cukry. Szczególnie uważajmy na jogurty, serki homogenizowane, śmietanki do kawy. Pokuszę się o stwierdzenie, że ze świecą szukać żywności BEZ dodatku cukru. To przykre, ale prawdziwe.

Sprawdź, ile to cukru

(zawartość cukru w procentach)
ananas – 12,3
banan- – 12,3
czereśnie – 11,8
jabłka – 10,3
winogrona – 15
daktyle suszone – 55
jabłka suszone – 42
rodzynki – 63,9
konfitura malinowa – 60,4
konfitura ze śliwek – 59,6
dżem niskosłodzony – 34,6
dżem zwykły – 58,9
sok marchwiowo-jabłkowy – 5,7
napój typu cola – 10
napoje gazowane – 5,9
płatki żytnie – 9,5
musli czekoladowe – 28,8
musli owocowe – 13,9
Nutella – 57,9
jogurt morelowy – 2,9
napój jogurtowy – 7,2
deser truskawkowy – 15,6
pumpernikiel – 5,4
chałka – 9,8
śledź w sosie pomidorowym – 2,5
sałatka z dorsza – 3,7
sosy sałatkowe do – 10
lody mleczno-owocowe – 14,5
pierniczki alpejskie – 40
czekolada gorzka – 38,3
czekolada mleczna – 56
żelatynowe misie – 77

Jak ograniczyć cukier w diecie?

Sprawdzajmy etykiety. Skrupulatnie, nie pobieżnie. Ponieważ producenci żywności celowo ukrywają prawdziwy skład i proporcje. Glukozę, sacharozę, fruktozę, czy melasę należy traktować tak samo, jak zwykły biały cukier z domowej cukiernicy. To, jaki rodzaj cukru wpakowano w jedzenie nie zmienia faktu, że żaden z nich w takich ilościach nie jest nam potrzebny. Powoduje natomiast oczywistą nadwagę, cukrzycę, próchnicę, podrażnia błony śluzowe żołądka i jelit. Krótko mówiąc SAMO ZŁO. 1 łyżeczka cukru w ciągu dnia w nadmiarze i w skali roku przybierzemy na wadze ok.kilograma. A zjedzonego nadmiaru bardzo często nawet nie zauważymy.

You must be logged in to post a comment.