Ektomorfik

Dzisiaj na warsztat trafia EKTOMORFIK…

Z pewnością każdy z Was znajdzie wśród swoich znajomych osoby, które nie specjalnie zwracają uwagę na to co jedzą, ćwiczą jak im się przypomni, a sylwetka jak była smukła tak dalej jest. Wtedy zadajemy sobie pytanie – jak on(a) to robi? W czym tkwi sekret? Dlaczego może bezkarnie wcinać pizzę, popijać colą, a na dobicie zagryzie ptasim mleczkiem, a sylwetka niemal nie drgnie?
Jedną z głównych przyczyn jest somatotyp czyli typ budowy ciała.

Ektomorfik, bo o nim mowa, charakteryzuje się właśnie smukłą budową, wysokim wzrostem, pociągłymi długimi mięśniami, płaską klatką piersiową i szybkim metabolizmem. Przemiana materii właśnie, znacząco utrudnia przybranie na masie, a śmieciowe jedzenie (absurdalnie) – oczywiście nie w jakimś skrajnym nadmiarze – może ten metabolizm utrzymywać. To tak jakbyśmy do palącego ogniska wrzucali stertę papieru – z pewnością rozpali się bardziej. Jeśli się już uda zaniedbać takiej osobie, to zazwyczaj rośnie jej sam brzuszek, a kończyny jak były smukłe tak dalej są.

Zalecenia żywieniowe dla takiej osoby to z pewnością ograniczenie podaży białka, które będzie napędzało metabolizm, natomiast skupienie się na bardziej bogatoenergetycznym menu (węglowodany oraz spora ilość tłuszczów).
Trening też należałoby zmodyfikować – godziny aerobów czy zajęć fitness z najmniejszymi hantlami nie będą sprzyjały poprawie kompozycji sylwetki. Wręcz odwrotnie – skutkiem będzie jeszcze większe wysmuklanie już smukłego (często wręcz chudego) ciała. Zaleca się krótsze sesje treningowe, zdecydowanie bardziej interwałowe, natomiast na siłowni dążenie do przenoszenia dużych ciężarów (by dotrzeć do tych najgłębszych włókien mięśniowych).

Reasumując: rada dla Pań o typie ektomorficznym – porzucamy zajęcia fitness z żółtymi hantelkami czy 2h kręcenie na rowerku z książką w dłoniach. Treningi mają być krótkie, ciężkie i nieprzyjemne 🙂

Na zakończenie dodam, że rzadko obserwuje się czysty przykład konkretnego typu budowy ciała – zazwyczaj jest to mieszanka z dominacją jednego z nich.

You must be logged in to post a comment.