Cel: Pieczywo

Na pierwszy ogień krótko o zbożach i o tym dlaczego moim zdaniem nie powinniśmy ich jeść. Warto zwrócić uwagę, że poza przesłankami wynikającymi z badań naukowych (które bardzo często bywają źle przeprowadzone, błędnie zinterpretowane lub po prostu niespójne), bardzo ważne jest dla mnie własne doświadczenie z pracy z podopiecznymi czy nawet obserwacje własnego organizmu. Ale o tym jakie jest moje podejście do aktualnie panującego paradoksu badań naukowych wypowiem się szerzej innym razem.

Dlaczego nie jemy zbóż ?

Zboża wpływają w dużym stopniu na rozszczelnienie (niszczenie) jelita co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia. Są uzależniające na zasadach bardzo zbliżonych do narkotyków poprzez zawartość egzomorfin. Są produktem bardzo nisko odżywczym ze względu na wysoką zawartość substancji antyodżywczych takich jak: kwas fitynowy blokujący przyswajanie minerałów przez organizm, lektyny podrażniające jelito i stymulujące autoimmunologie, gluten o destrukcyjnym wpływie na jelito oraz inhibitory enzymów trawiennych. Wbrew powszechnej opinii jest to produkt ciężkostrawny bardzo często dającym odpowiedź alergiczną w klasach IgE i IgG.
Wyeliminowanie zbóż z diety skutkuje poprawą stanu zdrowia w postaci chociażby lepszego trawienia oraz przyswajania pokarmów, przejrzystości umysłu, zwiększenia poziomu energii, ułatwienia procesu odchudzania, poprawy jakości cery oraz włosów.

Zapraszam do dyskusji i udostępniania tego posta szerszemu gronu odbiorców.

You must be logged in to post a comment.