Papieros – czy wiesz, co palisz?

trener-personalny-warszawa-dietetyk

Szkodliwość:

Tlenek węgla:
* Ma silne właściwości toksyczne. Dochodzi do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Formaldehyd (inaczej Aldehyd mrówkowy):
* W warunkach normalnych aldehyd mrówkowy jest gazem o charakterystycznej, duszącej woni i jest silną trucizną.
* Stosowany do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników i jako środek odkażający. Jest stosowany również jako konserwant. Jego numer jako dodatku do żywności to E240.

Chlorek winylu:
Ma zastosowanie:
do produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, akcesoriów (w postaci różnych listew wykończeniowych), rur i kształtek do wykonywania instalacji w budynkach, jako elewacja (siding), folii, elektroizolacji (np. przewodów i kabli elektrycznych) itp.
* w medycynie: dreny, sondy, cewniki, strzykawki
* do wyrobu opakowań, elementów urządzeń, płyt gramofonowych, drobnych przedmiotów itp.
* pokrywanie powierzchni sportowych oraz innych, zakrytych i otwartych (czasem jako igelit)
* w elektrotechnice polwinit stosowany jest jako izolacja w przewodach i kablach.

Cyjanowodór:
* Jest silnie toksyczny (dawka śmiertelna dla człowieka o masie 60 kg wynosi ok. 50–60 mg). Cyjanowodór łatwo wchłania się do organizmu przez płuca, skórę i układ pokarmowy.
* Jest stosowany do dezynfekcji i deratyzacji pomieszczeń, np. statków lub magazynów. W postaci soli znajduje zastosowanie w przemyśle metalurgicznym.

Aceton:
* Aceton jest powszechnie stosowanym rozpuszczalnikiem organicznym o dużej polarności.
* Stosuje się go przy produkcji leków, barwników, farb, lakierów i środków czyszczących. Jest często stosowany jako składnik zmywacza do paznokci.
* klasyfikowany jest jako substancja drażniąca lub mogąca spowodować tymczasowe uszkodzenie zdrowia.

Arsen:
* Choć nasz organizm potrzebuje arsenu, zbyt duże jego stężenie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zwykle pierwiastek jest wydalany z moczem, ale pewna ilość pozostaje i gromadzi się przede wszystkim w kościach, nerkach, wątrobie, paznokciach, włosach i skórze.

* Arsen wiąże się z czerwonymi krwinkami, a jego toksyczność z czasem rośnie, powodując zatrucie, którego objawami są bóle brzucha, wymioty, biegunka, a często również nieprzyjemny oddech (zapach jest zbliżony do czosnku). Zbyt duże stężenie pierwiastka doprowadza do arytmii serca, choroby wieńcowej oraz wzrostu ciśnienia. Następuje uszkodzenie centralnego układu nerwowego, układu pokarmowego i oddechowego. Pojawiają się zmiany skórne – brodawki czy plamy.

* Nadmiar arsenu w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów, zwłaszcza skóry, płuc i wątroby. Naukowcy z z National Institute of Environmental Health Sciences w Północnej Karolinie odkryli niedawno, że guzy rakowe powstałe w wyniku działania arsenu zawierają ogromne ilości komórek macierzystych.

Polon:
* Polon wprowadzony do organizmu jest silnie toksyczny. Dawka śmiertelna dla polonu wynosi ok. 1 mikrograma, co czyni go około 50 000 razy bardziej trującym niż cyjanowodór. Emitowane cząstki alfa z łatwością niszczą strukturę tkanek ludzkiego organizmu, jeśli tylko dostanie się on tam poprzez inhalację, połknięcie lub absorpcję.

Ciała smołowate:
* działa obkurczająco na ściany naczyń kwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów.

I to nie wszystko…

Warto wiedzieć, co palisz….

 

Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie „spreparowany” papieros dostarcza palaczowi substancji, od której się uzależnia – nikotyny oraz 4.000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym 40 substancji o działaniu rakotwórczym.

Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, czy uszkodzenia formującego się płodu.

 

You must be logged in to post a comment.