Orzacha podziemna

trener-personalny-warszawa-dietetyk-trener-osobisty

Orzeszki ziemne (fistaszki)

Orzeszki ziemne jadamy solone, ale nie kojarzą nam się z obiadem. Tymczasem na świecie jada się zupy z orzeszkami w najróżniejszych kombinacjach. Nic dziwnego – to w końcu roślina strączkowa.

 

Fistaszki z własnej doniczki

Orzeszki ziemne, czyli arachidowe, potocznie zwane u nas fistaszkami, są używane powszechnie jako składnik dań w Azji i Afryce. Jednak nie pochodzą ani z Azji, ani z Afryki. Ich prawdziwą ojczyzną jest Ameryka Południowa, gdzie zaczęto je uprawiać na przełomie trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e. Dziś już roślina nie występuje dziko. Za to uprawy orzachy podziemnej pojawiły się nawet w Afryce i na półwyspie Bałkańskim. Co bardziej niezwykłe – roślina notowana jest również w Polsce. Wysiewa się np. w miejscach rozładunku, ale sama nie będzie się rozprzestrzeniać, bo u nas jest dla niej za zimno. Można ją natomiast uprawiać na własny użytek – nasionka trzeba jednak zasiać w doniczce. Kiedy wykiełkują, należy przesadzić ją do spulchnionej, lekkiej ziemi. Roślina jest jednoroczna, a zima dla niej za ostra, więc na drugi rok nie pojawi się w tym samym miejscu.

 

Orzeszki ziemne jak fasola

Orzeszki ziemne to strąki orzachy ziemnej, rośliny z rodziny bobowatych. Orzacha wyglądem przypomina koniczynę o wysokości 50-70 cm. Skąd biorą się orzeszki? Otóż, kiedy przekwitną żółte kwiaty, szypułki wydłużają się i kierują w dół zagłębiając się w ziemi. Z nich dojrzewają strąki z nasionami, czyli orzeszkami. Fakt, że orzeszki bliższe są roślinom strączkowym, ale nazwa pochodzi stąd, że smakiem i wyglądem bardziej przypominają orzechy.

 

Wpływ na nasze zdrowie

W orzeszkach arachidowych poddanych działaniu pleśni mogą powstawać silnie toksyczne aflatoksyny. Nie zaleca się spożywania nieświeżych orzeszków, gdyż może to szkodzić, zwłaszcza wątrobie.

Orzeszki ziemne są jednym z najsilniejszych alergenów. Choć reakcja alergiczna na orzeszki dotyka tylko 1-2% populacji (dane dla USA), to nawet niewielkie ilości spożytych orzeszków (lub produktów pochodnych, np. oleju) mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Z tego powodu w krajach Unii Europejskiej na etykietach produktów spożywczych obowiązkowo umieszcza się informacje o zawartości orzeszków w produkcie lub ich użyciu na terenie danego zakładu produkcyjnego.

Ostatnie badania dowodzą jednak, że podawanie niemowlętom orzeszków ziemnych znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich alergii na ten składnik diety 😉

You must be logged in to post a comment.